Arne Vodder (f. 1926, d. 2009)
Kontorstol af riopalisander og stål med drejefunktion, betrukket i sæde og ryg med sort skind. Model 419. Udført hos Sibast Møbler.
Litteratur: “Made in Denmark 1976”.
CITES-certifikat til gensalg og transport indenfor EU medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Falmet. Armlæn med stødmærker. Løse samlinger. Manglende propper.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020