Syditalisk sortglaceret kylix, tondo med indpresset palmetter i krydsform, dekoreret i rød indvendigt med strålekrans, udvendigt med laubærblade. Apulien, 4. årh. f. Kr. L. inkl. hanke 23 cm.
Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 2009 hos Collector Antiquities. Før da erhvervet i 1987, London kunstmarked.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag. For lande udenfor Danmark kan dette katalognummer være omfattet af særlige regulering, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
112489 |