2448/​7022

Apulisk Gnathia trekløver oinochoe, dekoreret i hvidt med blomster og teatermaske. På hanken dyre protomen. Syditalien 4.-3. årh. f. Kr. H. 16 cm.

Etruskisk “impasto ware” kop af sort brændt ler, kanten med to små dobbelt hanke, med rillet dekoration på hanke og på siden. 8. årh. f. Kr. Diam. 12 cm.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet i 2012, Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Lot 1234/1595 og 1234/1596. Kande tidligere solgt hos Kunsthallen 1991, lot 719.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre afslag.

I Lyngby
Vur­dering

4.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

13 bud

1103104 3.400 DKK
101392 3.200 DKK
1103104 (Autobud) 3.000 DKK
101392 2.900 DKK
1103104 (Autobud) 2.800 DKK
101392 2.700 DKK
1103104 (Autobud) 2.600 DKK
101392 2.500 DKK
1103104 (Autobud) 2.400 DKK
101392 2.300 DKK
1103104 2.200 DKK
892021 2.100 DKK
803185 2.000 DKK