917/​66

Auguste Herbin (f. Quiévy 1882, d. Paris 1960)

Uden titel. Sign. Herbin 1942. Gouache på papir. Bladstørrelse 34×26.

Et certifikat fra M. Laurent Claisse vil følge med værket.

Provenance: Den islandske kunstner Hörður Ágústsson (1922–2005), Reykjavik. Siden nedarvet i dennes familie.

Værket blev erhvervet af Hörður Ágústsson gennem et parisisk kunstgalleri, muligvis Denise René, i 1952. Anledningen kan have været hans ægteskab med Sigríður Magnúsdóttir i Paris i juni 1952. De mødte hinanden nogle år tidligere i Paris, hvor de studerede. Hörður Ágústsson (1922–2005) studerede først på Kunstakademiet i København (1945–46) og derefter på Académie de la Grande Chaumière i Paris (1947–49), tog privattimer hos Marcel Gromaire (1949–50) og åbnede sin første solo-udstilling i Galerie Raymond Duncan i Paris i 1949. Han var af del af generationen af malere, der introducerede abstrakt kunst i Island i 1950'erne.

Erhvervelsen af ​​gouachen hænger formentlig sammen med indsamlingen af ​​værker til en udstilling af (overvejende) fransk kunst, der åbnede i Reykjavík i januar 1953. Værkerne beskrives som hovedsageligt akvareller, gouacher, litografier og tegninger. Kunstnernavne der nævnes i samtidige aviser er Arp, Braque, Deyrolle, Dumitriescu, Estève, Gishia, Herbin, Jacobsen, Kandinsky, Laurens, Léger, Magnelli, Manessier, Mortensen, Picasso, Pillet og Vasarely. Herbin bliver rost i en lang anmeldelse af udstillingen af ​​kunstneren Valtýr Pétursson i Morgunblaðið 31. januar 1953 og i en kort anmeldelse i Tíminn 27. januar 1953. Ifølge avisartikler bragte Hörður Ágústsson kunstværkerne til Reykjavík efter at have købt dem på vegne af forskellige samlere, inden han vendte tilbage fra Paris i sommeren 1952.

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2023

Vur­dering

100.000–125.000 DKK

Hammerslag