P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)
“Studiehoved en face af en gammel Kone med hvidt Hovedtøj. Arildsleje”. Sign. S. K. Olie på lærred. 32×25.
Proveniens: H. Chr. Christensen fortegnelse nr. 63.
Krøyer-udstillingen 1905, nr. 10.
Enkelte minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier og møbler, 28. maj 2018