1822/​3

P. S. Krøyer (f. Stavanger 1851, d. Skagen 1909)

“Studiehoved en face af en gammel Kone med hvidt Hovedtøj. Arildsleje”. Sign. S. K. Olie på lærred. 32×25.

Proveniens: H. Chr. Christensen fortegnelse nr. 63.

Krøyer-udstillingen 1905, nr. 10.

Enkelte minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.

Ældre malerier og møbler, 28. maj 2018

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

44.000 DKK

44.000 DKK
(Autobud) 42.000 DKK
40.000 DKK
36.000 DKK
(Autobud) 34.000 DKK
32.000 DKK
25.000 DKK