2016/840
Dansk møbeldesign
To-personers sofa med ben af bejdset bøg, sæde og dybthæftet ryg betrukket med lyst blomstret brokadestof. 1940erne. L. 160.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben med ridser og mærker. Reparation under bund. Betræk med mindre defekter.
Moderne kunst og design, 14. april 2020
Vurdering
Hammerslag