2435/600
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor rund krukke af lertøj, dekoreret med hvid glasur. Sign. HAK, stemplet Made in Denmark. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 31.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Enkelte brudte glasurbobler hidrørende fra fremstillingen. Et lille afslag i glasuren.
Vurdering