2435/600
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Stor rund krukke af lertøj, dekoreret med hvid glasur. Sign. HAK, stemplet Made in Denmark. Udført hos Kähler. H. 37. Diam. 31.
Almindelig brugspatina, herunder nogle overfladeridser og mærker. Enkelte brudte glasurbobler hidrørende fra fremstillingen. Et lille afslag i glasuren.
Moderne kunst og design, 27. august 2024
Vurdering
Hammerslag
18 bud