Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel
Portræt af en ung herre. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Malet af: 3. Nov. 1833 // 28 Aar Gam. // J. J. Strohecker”. Olie på lærred. Ca. 29×26.
Portræt af en ung kvinde. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Født af: 16 Juni // A: 1808 // Malet af: 15 Juni A: 1834 // C. T. Strohe[c]ker”. Olie på lærred. Ca. 29×26.
(2).
Begge med: Enkelte minimale retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020