2049/​281

Ubekendt maler, 19. årh.s første halvdel

Portræt af en ung herre. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Malet af: 3. Nov. 1833 // 28 Aar Gam. // J. J. Strohecker”. Olie på lærred. Ca. 29×26.

Portræt af en ung kvinde. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Født af: 16 Juni // A: 1808 // Malet af: 15 Juni A: 1834 // C. T. Strohe[c]ker”. Olie på lærred. Ca. 29×26.

(2).

Begge med: Enkelte minimale retoucheringer. Mærker efter blændrammen synlige på forsiden. Mindre krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.650 DKK

(Autobud) 1.650 DKK
1.600 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK