903/​135

Christen Købke (f. København 1810, d. sst. 1848)

En lille dreng med et æble i hånden. Usigneret. Betegnet Købke. Verso studier af barnehænder, én med et æble. Samt betegnet Fru Raffenbergs Auktion 89. Bly og pastel på papir. 33×26.

Proveniens: Etatsrådinde Sophie Frederikke Raffenberg, dennes dødsboauktion 1889, enten nr. 40: 'Købke, Chr. 3 Blade: Figurer. Bly', eller nr. 60: 'Købke, Chr. 2 Blade. Bly.'

Christen Købke har tegnet og malt flere portrætter af børn. Statens Museum for Kunst har blandt andet flere tegninger i bly forestillende Købkes søn, Peter Købke (1841–1923). Dette kunne også være en studie af Peter.

Etatsrådinde Sophie Frederikke Raffenberg født Hagerup (1806–1889) var gift med etatsråd Michael Raffenberg (1808–1881). Parret omgikkedes flere af tidens største kunstnere og havde stor sans og forståelse for kunst. Han var i en årrække medlem af bestyrelsen for Kunstforeningen i København. Flere kunstnere har portrætteret ægteparret både sammen og hver for sig. Wilhelm Bendz malede i 1830 sit berømte portræt af “Familien Raffenberg”, hvor man ser den unge Michael ved siden af sin unge forlovede Sophie Frederikke og sin mor (Statens Museum for Kunst inv. nr. KMS 7594).

Malerier og tegninger, 21. september 2021

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK