Janus la Cour (f. Ringkøbing 1837, d. Odder 1909)
“Klippeparti. Capri”. Sign. J. l. C. Capri 10 Septbr 1874. På bagsiden af lærredet et stempel fra kunstnerens dødsbo. Olie på lærred. 44×66.
Litteratur: Rikard Magnussens fortegnelse over Janus la Cours værker nr. 356.
Proveniens: Julius Kleinsang, dennes auktion 29. januar 1912, nr. 22. Bruun Rasmussen auktion 17, 1950 nr. 43, samt auktion 521, 1989 nr. 168.
Flere små afskalninger. Minimale krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020