2121/241
Figur af sølvholdig metal i form af Buddha Shakyamuni, siddende i dhyanasana på en lotustrone. Udfyldt. Thailand, 20. årh. H. 11,5 cm.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler og ridser, afslået ushnisha.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021
Vurdering
Hammerslag