2121/​241

Figur af sølvholdig metal i form af Buddha Shakyamuni, siddende i dhyanasana på en lotustrone. Udfyldt. Thailand, 20. årh. H. 11,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Buler og ridser, afslået ushnisha.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. maj 2021

Vur­dering

3.000 DKK

Hammerslag