922/​221

Jens Adolf Jerichau (f. Roskilde 1890, d. Paris 1916)

“Under palmetræet”, Bandol 1915. Usign. Olie på lærred. 55×46.

Dette landskabsbillede fra opholdet i Bandol raderede Jerichau året efter (radering nr. 14).

Litteratur: Troels Andersen: “Jens Adolf Jerichau”, København, 1983, kat. nr. 124, gengivet helsides side 111 og på foto fra udstillingen på Den Frie, København, februar 1916, side 164.

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

110.000 DKK