1922/5
Peder Mønsted (f. Grenaa 1859, d. Fredensborg 1941)
Aftenlandskab ved Munkebjerg. Sign. P. Mønsted Munkebjerg 1920. Olie på lærred. 34×49,5.
Minimale afskalninger langs rammekant.
Ældre malerier og møbler, 27. maj 2019
Vurdering
Hammerslag