2120/1019
Malene Müllertz (f. 1949)
Oval skål af stentøj dekoreret med transparent gråblå glasur og med gyldne motiver. Sign. monogram. Unik. H. 5,7. B. 17,3. L. 22,2.
Nogle krakeleringer i glasur.
Moderne kunst og design, 18. maj 2021
Vurdering
Hammerslag