1703/1564
Company School, Chinese artist, 19th century
A pair of botanical studies in borders. Watercolour on Chinese paper. 39×31 cm. (2)
Proveniens: Akvarellerne blev solgt ved Cesare Maccari i Rome, Piazza Sallustio, 4–9 April 1921, og nedarvet til Bargagli familien i Firenze, og derefter til Studio Bibliografico Vecchi Libri, Firenze, og endelig til en privat italiensk samling til i dag.
Alle i passe partout.
Varia, 19. januar 2017
Vurdering
Hammerslag