2102/104
Fransk Louis Philippe kaminur af delvis sortmalet og patineret bronze, ved urhus putti holdende fakkel, stående på svungne ben med romerske sandaler, hvidemaljeret urskive med romertal. Urværk stemplet Japy Frères et Cie. 19. årh. H. 33.
Pendul samt optræksnøgle medfølger. Urskive med hårrevne og mindre mærker. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
Vurdering
Hammerslag