2423/​766

Skandinavisk design

Et sæt på fire stole af birketræ, sæder betrukket med flerfarvet møbelstof. Udgået fra Illums Bolighus, plaketter herfra. 1940–50'erne. (4)

Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre revner i træet. Pletter på betræk.

Moderne kunst og design, 4. juni 2024

Vur­dering

4.000 DKK

Hammerslag