2423/766
Skandinavisk design
Et sæt på fire stole af birketræ, sæder betrukket med flerfarvet møbelstof. Udgået fra Illums Bolighus, plaketter herfra. 1940–50'erne. (4)
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mindre revner i træet. Pletter på betræk.
Moderne kunst og design, 4. juni 2024
Vurdering
Hammerslag