1632/515
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“The Chair”. Et par armstole af teak. Sæder betrukket med mørkegråt stof. Model JH 503. Formgivet 1949. Udført og stemplet hos snedkermester Johannes Hansen. (2)
Litteratur: Grete Jalk [red.]: “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 3, s. 98–101 og 140–142.
Ene stol med proffessionelt udført mindre reparation på kopstykke. Desuden pæn stand med minimal patina.
Moderne kunst og design, 9. august 2016
Vurdering
Hammerslag
19 bud