Jiang Xiwu
Kinesisk qianjiang cai vase, hu, malet med vandbøffel i flodleje, hanke i form af elefanthoveder, signeret Jiang Xiwu og mærket Guan Yao Nei Zao, 19. årh.s slutning. H. 13 cm.
Provenance: Danish private collection.
Gilt trimming somewhat worn.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021