905/​248

Jiang Xiwu

Kinesisk qianjiang cai vase, hu, malet med vandbøffel i flodleje, hanke i form af elefanthoveder, signeret Jiang Xiwu og mærket Guan Yao Nei Zao, 19. årh.s slutning. H. 13 cm.

Provenance: Danish private collection.

Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK