1340/580
Nils Kähler, Aluminia (f. 1906, d. 1979)
Ovalt fad af stentøj, dekoreret med transparent turkisblå glasur. Sign. Nils. Udført og sign. hos Kähler. H. 5. B. 28,5. L. 50,5. To “Solbjerg” vaser af fajance dekoreret med plante- og dyremotiver i relief. Dekoreret med hhv. mørkebrun og lysegrøn glasur. Udført og stemplet hos Alumina, hhv. 1687 og 1684. H. hhv. 10. og 10,8. (3)
Almindelig brugsslitage.
Moderne kunst og design, 1. oktober 2013
Vurdering
Hammerslag
19 bud