2434/70
H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
Bondepige stående foran et hvidkalket hus med stokroser. Sign. H. A. Brendekilde. Olie på lærred. 43×53.
Vurdering