2432/572
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
PH-4/3. Standerlampe med forniklet stel og fod af malet metal, fatningshus og top af bakelit, skærme af flerlags opalglas monteret på støbt skærmophæng. Udført hos Louis Poulsen. 1930erne. H. 158.
Stand
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Auktion
Moderne kunst og design, 6. august 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
5 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|