1739/777
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Høj kolbeformet vase af lertøj modelleret med stiliserede blade og indridsninger. Dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført og Kähler. H. 52.
Alders- og brugspatina herunder nogle overfladeridser, mærker samt afslag - primært på vasens nederste del. Vasens nederste del ydermere med enkelte brændingsrevner.
Moderne kunst og design, 26. september 2017
Vurdering
Hammerslag