Andreas Møller (f. København 1664, d. Berlin ? ca. 1762)
Portræt af Frederik den Femte som barn i rød velourjakke og harnisk, bærende Elefantordenens i Hestgardens officersuniform ud fra kyraskanteniningen - blå med sølv. Usigneret. Olie på lærred. 78×63.
Proveniens: Bregentved. Bruun Rasmussen auktion 97, 1958 nr. 108, afb. s. 39. Bruun Rasmussen auktion 277, 1972 nr. 283, afb. s. 9.
Malerier og tegninger, 29. november 2016