2110/783
Dansk møbeldesign
Øreklapstol med ben og armlæn af bejdset bøg. Sæde og dybhæftet ryg betrukket med orange uld.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og mindre afslag. Uld med pletter, smuds og mindre defekter. Dybthæftet knapper mangler.
Moderne kunst og design, 9. marts 2021
Vurdering
Hammerslag