O. A. Hermansen (f. Frederiksberg 1849, d. sst. 1897)
En ung kvinde siddende ved en træstub med sit strikketøj. Sign. monogram Sep. 1887. Olie på lærred. 18×34,5.
Krakeleringer. Enkelte mindre retoucheringer.