873/​179

Dansk rokoko kommode af nøddetræ og guldstafferet træ med svungen plade af hvid marmor, svungne sider og front med fire skuffer, afskårne hjørner med beslag af forgyldt bly, håndtag og nøgleskilte af bronze, senere slædeben. 18. årh.s midte. H. 78. B. 69. D. 50.

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

48.000 DKK