Per Kirkeby (f. København 1938, d. sst. 2018)
Ét eksemplar af “Det genskabte køkken” og ti forlæg til bogomslag. Offset og litografi i farver. Bladstørrelse fra 34×23 til 72×51,5. Uindrammet.
Proveniens: Jytte og Jarl Borgens samling, København.
Nogle håndteringsmærker. Ét blad er let gulnet. Ét blad har et udskåret hjørne. Herudover original stand. Eftersyn tilrådes.
Moderne kunst og design, 4. april 2023