900/​45

Bertha Wegmann (f. Soglio, Schweiz 1847, d. København 1926)

Franske høstarbejdere i marken. Sign. B. Wegmann. Olie på lærred. 35×52.

Udstillet: Charlottenborg, “Bertha Wegmanns Mindeudstilling“, oktober 1926. Antagelig ét af numrene 118–121, der alle skildrer franske høstarbejdere og alle er registreret som “Studie til det større høstbillede, Ecouen ved Paris” og dateret 1889.

Wegmann var i 1880'erne flere gange i Frankrig. Fra hendes ophold i 1888–89 kendes flere landskabsstudier fra Bretagne og Ecouen.

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hammerslag

45.000 DKK