2102/326
Marie Cassavetti-Zambaco (f. London 1843, d. Paris 1914)
“L'Amour Irrésistible”. Figur af patineret metal, monteret på sokkel af alabast. Betegnet Marie Cassavetti. 20. årh. H. 39.
Sokkel med mindre kanthak. Figuren løs. Slitage på patinering. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
Vurdering
Hammerslag