2010/660
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Øreklapstol med stel af mahogni, betrukket med mønstret møbelstof. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 3. marts 2020
Vurdering
Hammerslag