2138/554
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 530”. Et par højryggede lænestole med stel af eg, løse hynder betrukket med blå uld. Tegnet 1970. Udført og mærket hos Getama, Gedsted. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter. Nyere beklædning under bund.
Moderne kunst og design, 21. september 2021
Vurdering
Hammerslag