12232/32
Christen Lyngbo (f. Vrøgum, Aal Sogn 1871, d. 1968)
Klitlandskab, formentlig Henne Strand. Olie på lærred. Lysmål 32×49. Rammemål 44×61.
En lille krakeleringsrevne i malingen øverst, vist på foto. Ramme med afskalning.
Kunst, antikviteter & design, 11. august 2022
Vurdering
Hammerslag