2414/917
Vilhelm Lauritzen (f. Slagelse 1894, d. Gentofte 1984)
“Radiohus”. Pendel med skærm af opalglas, skærmholder af messing. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 36. H. inkl. montering. 36.
Almindelig brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. april 2024
Vurdering
Hammerslag