899/​1112

Henri Le Sidaner (f. Port Louis, Mauritius 1862, d. Paris 1939)

“Le Ruisseau au soleil levant”, maj 1922. Sign. Le Sidaner. Olie på plade. 26×35.

Værket er et forstudie til et maleri, der i dag tilhører Musée Marmottan-Monet i Paris.

Udstillet: “Exposition de l’œuvre du maître français Henri Le Sidaner”, Galerie des Artistes Français, Bruxelles, 23. oktober -11. november 1931, kat. nr. 73. Udstillet: “Exposition Le Sidaner”, Galerie Charpentier, Paris, 19. februar -25. marts 1934, kat. nr. 67. Proveniens: Privatsamling, Danmark.

Værket ledsages af et ægthedscertifikat (Attestation no. LS 548) fra Mr. Yann Farinaux-Le Sidaner og vil figurere i supplementet til dennes ræsonnerede katalog over kunstnerens værker “Le Sidaner - L'Œuvre peint et gravé”.

Certifikatets tekst lyder som følger (oversat fra fransk):

“Maleriet gengivet på bagsiden [af certifikatet] blev malet af Le Sidaner i maj 1922 under et ophold i Le Croisic i den sydlige del af Bretagne. Lærredet, som dette studie i olie på plade er et forstudie til, blev præsenteret i marts 1923 hos Galerie Georges Petit, hvor kunstneren udstillede med sine kammerater Henri Martin og Ernest Laurent. Lærredet blev erhvervet på udstillingen af ​​hans ven, maleren Douaisien Henri Duhem, som et par uger senere på hans anmodning returnerede lærredet til ham for at præsentere det på den første udstilling på Salon des Tuileries i Paris, hvor det påny fik en ny stor succes. Det endelige værk tilhører nu Musée Marmottan-Monet. Studiet på plade gengivet bagsiden [af certifikatet] var en del af succesen med to monografiske udstillinger i 1931 (åbnet i nærværelse af Belgiens dronning) og 1934”.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier og skulpturer, 8. december 2020

Vur­dering

150.000–200.000 DKK

Hammerslag

240.000 DKK