Henri Le Sidaner (f. Port Louis, Mauritius 1862, d. Paris 1939)
“Le Ruisseau au soleil levant”, maj 1922. Sign. Le Sidaner. Olie på plade. 26×35.
Værket er et forstudie til et maleri, der i dag tilhører Musée Marmottan-Monet i Paris.
Udstillet: “Exposition de l’œuvre du maître français Henri Le Sidaner”, Galerie des Artistes Français, Bruxelles, 23. oktober -11. november 1931, kat. nr. 73. Udstillet: “Exposition Le Sidaner”, Galerie Charpentier, Paris, 19. februar -25. marts 1934, kat. nr. 67. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Værket ledsages af et ægthedscertifikat (Attestation no. LS 548) fra Mr. Yann Farinaux-Le Sidaner og vil figurere i supplementet til dennes ræsonnerede katalog over kunstnerens værker “Le Sidaner - L'Œuvre peint et gravé”.
Certifikatets tekst lyder som følger (oversat fra fransk):
“Maleriet gengivet på bagsiden [af certifikatet] blev malet af Le Sidaner i maj 1922 under et ophold i Le Croisic i den sydlige del af Bretagne. Lærredet, som dette studie i olie på plade er et forstudie til, blev præsenteret i marts 1923 hos Galerie Georges Petit, hvor kunstneren udstillede med sine kammerater Henri Martin og Ernest Laurent. Lærredet blev erhvervet på udstillingen af hans ven, maleren Douaisien Henri Duhem, som et par uger senere på hans anmodning returnerede lærredet til ham for at præsentere det på den første udstilling på Salon des Tuileries i Paris, hvor det påny fik en ny stor succes. Det endelige værk tilhører nu Musée Marmottan-Monet. Studiet på plade gengivet bagsiden [af certifikatet] var en del af succesen med to monografiske udstillinger i 1931 (åbnet i nærværelse af Belgiens dronning) og 1934”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier og skulpturer, 8. december 2020