Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)
Lille cirkulær skål af stentøj dekoreret med grå krakeléglasur. Sign. monogram CP, 1938. Unik. H. 3,7. Diam. 11.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med et lille stødmærke i glasurens overflade.
Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020