2043/​664

Christian Poulsen (f. Kolding 1911, d. Kgs. Lyngby 1991)

Lille cirkulær skål af stentøj dekoreret med grå krakeléglasur. Sign. monogram CP, 1938. Unik. H. 3,7. Diam. 11.

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Øverste kant med et lille stødmærke i glasurens overflade.

Moderne kunst og design (udskudt), 22. oktober 2020

Vur­dering

2.000 kr.

Hammerslag

1.300 kr.

1.300 kr.
1.250 kr.
1.200 kr.
1.150 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.