2049/​7

Johannes Wilhjelm (f. Nakskov 1868, d. København 1938)

Parti fra en italiensk klostergård med duer ved en brønd. Sign. monogram 1896. Olie på lærred. 75 × 74.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 703, 2001 nr. 164.

Enkelte mindre retoucheringer. Enkelte minimale afskalninger og krakeleringer.

Ældre malerier, møbler og varia, 30. november 2020

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.500 DKK

(Autobud) 11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK