H. G. F. Holm (f. Berlin 1803, d. København 1861)
“Æresporten ved troppernes hjemkomst”. 1851. Sign. Holm. Vandfarve, pen og bly på papir monteret på papir. Bladstørrelse 21,5×27.
Den romersk inspirerede æresport blev opført til ære for Treårskrigens soldater på Gammel- og Nytorv mellem Nygade og Frederiksbergsgade med følgende inskription på æresporten: “Det skal ej skee det svore I som Mænd” og på bagsiden: “Bevidsthed vandt vi at vi er et Folk”.
Erik Housteds fortegnelse over H. G. F. Holms tegninger nr. 1.045
Litteratur: Erik Housted, “Fattig-Holm. Tre Guldalderskæbner”, 1994. Tegning afbildet s. 280 fig. 215.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 34, 1952 nr. 301. Købt af bladudgiver Valdemar Richter-Friis. Bruun Rasmussen auktion 732, 2004 nr. 2051.
Papiret er gulnet. Undersøgt i rammen.