2004/12
Mahakala. Tibetansk figur af forgyldt bronze, prydet med krone og krans af kranier, holdende en vajra i højre hånd, stående på lotustrone og trædende på en udstrakt person. Forseglet bund. Vægt ca. 318 gr. 18.-19. årh. H. 9,5.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder let slitage på forgyldning.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. januar 2020
Vurdering
Hammerslag