1838/1012
Emile Gallé (f. Nancy 1846, d. sst. 1904)
Art Nouveau loftlampe med skærm af gult matteret glas med overfang af rødt glas udskåret med blad og blomstermotiv. Signeret og udført af Emile Gallé. Diam. 45.
Pæn stand med let brugspatina. Senere fatninger og ledning. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 18. september 2018
Vurdering
Hammerslag
19 bud