870/​752

Olafur Eliasson (f. København 1967)

Uden titel. Sign. på bagsiden Olafur Eliasson 1993. Mixed media på lærred. 70×190.

Proveniens: Privatsamling, Danmark. Ikke tidligere udbudt til salg.

Værket er udført i perioden op til Olafur Eliasson første soloudstilling på Stalke Galleri i 1994, og er del af en værkgruppe på kun seks malerier i denne størrelse.

Malerier og skulpturer, 7. marts 2017

Vur­dering

200.000–300.000 DKK

Hammerslag

260.000 DKK