1532/​1560

“Musselmalet riflet og halvblonde” stel af porcelæn, dekorerede i underglasur blå. Royal Copenhagen. (42)

Bestående af: 1 frugtkurv på fad, u. nr. og 1098; 2 skåle, 512; 1 skål, 625; 1 stor skål, 1019; 1 aspargesfad, 297; 2 aflange, små fade, 613; 1 chokoladekande, 727; 12 kagetallerkener, 575, 576; 4 par kaffekopper, 626; 2 par tekopper, 703; 1 par tekop, 75; 5 underkopper, 1142; 4 kopper uden underkopper, 756 og 78; 5 underkopper, 80, 525/656, 626.

2. sortering: 1×1098 (fad), 1×2057, 2×613 (den ene med mindre afslag på tak), 1×727 (og mangler låg), 1×625; 1×1019 (og et par minimale afslag), 4×574, 2×576, 3×626 (underkopperne + 1 kop), 1×75, 1×703 (kop), 1×626 (underkop). 3. sortering: 2×575, 3×703 (kop + underkopper), 3×78 og 756. Fremstår med alders- og brugsslitage. Kurv med mindre glasurfejl.

Varia, 6. august 2015

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.800 DKK
(Autobud) 3.600 DKK
3.400 DKK
3.000 DKK