Einar Hein (f. København 1875, d. Frederiksberg 1931)
Vejen ved Klint i nærheden af Engården. Sign. E. Hein. 1903. Olie på lærred. 48×39. Uindrammet.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer.