2109/​558

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“AP 15”. Lænestol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med lyst uld. Formgivet 1952. Udført hos AP Stolen.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Samling i side med afslag. Senere gummigjorder.

Moderne kunst og design, 2. marts 2021

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK