2109/558
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“AP 15”. Lænestol med stel af eg, betrukket i sæde og ryg med lyst uld. Formgivet 1952. Udført hos AP Stolen.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Samling i side med afslag. Senere gummigjorder.
Moderne kunst og design, 2. marts 2021
Vurdering
Hammerslag