A. Riis Carstensen (f. Sennels ved Thisted 1844, d. Helsingør 1906)
Parti fra “Hams Bluff” på St. Croix. Sign. A. R. C. og betegnet på blændrammen “Hams Bluff, St. Croix, D. W. I. [Danish West Indies].” Olie på lærred. 40 × 54.
Proveniens: Hofjægermester G. A. Hagemanns samling, Sverige. Bruun Rasmussen auktion 743, 2005 nr. 1063.
Enkelte minimale afskalninger. Behov for let overfladerensning. Opmalet signatur.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
26 bud