1947/​41

Engelsk regency lygteur i kasse af mahogni indlagt med lister af messing, skive af forgyldt messing med gennembrudt ornamentik, forsølvet timekrans, værk med datoviser, heltimeslag og Strike-Silent samt repetion. Sign. Hutchinson, London. England, ca. 1810. H. 44. B. 31. D. 20.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK