1947/​41
Engelsk regency lygteur. Sign. Hutchinson, London. England, ca. 1810. H. 44. B. 31. D. 20.

Be­skriv­el­se

Engelsk regency lygteur i kasse af mahogni indlagt med lister af messing, skive af forgyldt messing med gennembrudt ornamentik, forsølvet timekrans, værk med datoviser, heltimeslag og Strike-Silent samt repetion. Sign. Hutchinson, London. England, ca. 1810. H. 44. B. 31. D. 20.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Pendul og optræksnøgle medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. november 2019

Ure ▸ Konsol-, kamin- og vægure

Vur­dering

10.000 kr.

Hammerslag

9.500 kr.

(Autobud) 9.500 kr.
9.000 kr.
7.500 kr.
7.000 kr.